Hastelloy C22 vs C276
Sep 04, 2026
Hastelloy C22 vs C276|Skillnaden mellan C22 och C276
Hastelloy C22 vs C276: Hastelloy C22 motstår oxiderande och blandade syror bättre; C276 innehåller mer molybden och volfram, förblir bättre i rena reducerande syror som varm saltsyra och kostar 15–25 % mindre.
- Legering C22:Hastelloy C22, UNS N06022, W.Nr.2.4602, NiCr21Mo14W
- Legering C276:Hastelloy C276, UNS N10276, W.Nr. 2.4819, NiCr16Mo15W
En köpare mailade oss förra månaden med en spec som löd "Hastelloy C276 eller motsvarande." Applikationen var en reaktor som hanterade salpeter-svavelsyrablandad syra med kloridöverföring. Det "eller motsvarande" är där materialvalet blir dyrt - eftersom C22 inte är en minskning-i ekvivalenten för C276 i den tjänsten, och C276 inte är en motsvarighet för C22 i din.
Hastelloy C22 vs C276: Hur väljer man?
| Krav | Rekommenderat material | Resonera |
| Blandade oxiderande/reducerande syror (HNO₃ + HCl, järn(III)klorid) | C22 (N06022) | ~22% Cr bildar en stabil passiv film som överlever oxiderande attack |
| Ren varm saltsyra (inga oxidationsmedel) | C276 (N10276) | Högre Mo (16%) + W ger lägre korrosionshastigheter i reducerande syror |
| Havsvatten / klorid gropfrätning & spaltkorrosion | C22 (stänkzon), C276 (djupa sprickor) | C22 har högre Cr och kritisk punktfrätningstemperatur; C276 har högre Mo för snäva springor |
| Rökgasavsvavling (FGD) | C22 för oxidering av utlopps-/återvärmningszoner; C276 för att reducera absorbentslam | C22 var ändamålsenligt-utvecklat för FGD-oxiderande förhållanden |
| Våt klor, hypoklorit, klordioxid | Båda, C22 något gynnade i oxiderande kloridtjänst | Båda är bland de få legeringar som överlever vått klor |
| Läkemedel/biobearbetning (ASME BPE, CIP/SIP) | C22 | Certifierad till ASME BPE; C276 är det inte |
| Sur gas (NACE MR0175 / ISO 15156) | Båda acceptabla | Lång C276 meritlista i borrhålet; C22 gynnade ovansidan |
| Budget-känslig, beprövad reducerande-syratjänst | C276 | 15–25 % billigare än C22 i motsvarande form |
| Risk för korrosion i svetszonen- i oxiderande media, ingen PWHT möjlig | C22 | Designad för att motstå HAZ-utfällning; svetsbar som-svetsad |
C22 är den förbättrade, bredare-spektrumlegeringen - välj den när miljön är oxiderande, blandad eller oförutsägbar; C276 förblir referenslegeringen för ren reducerande-syraservice och för projekt där dess längre leveranshistorik och lägre kostnad vinner.
Vad är Hastelloy C276?
Hastelloy C22 (UNS N06022): En nickel-krom-molybden-volframlegering introducerad av Haynes International på 1980-talet, utvecklad speciellt för att täppa till luckorna C276 lämnade i oxiderande media och i svetsvärmepåverkade zoner{{7}. Krom höjdes till ~22 % och kolspändes, vilket gav den ett bredare korrosionshölje än någon tidigare C-familjelegering.
Vanliga former: plåt/plåt (ASTM B575), sömlöst rör/rör (B622), svetsat rör (B619/B626), stång (B574), smide inkl. flänsar (B564), beslag (B366).
DIN 2.4602 (NiCr21Mo14W), JIS NW 6022, GB NS3308.
Vad är Hastelloy C22?
Hastelloy C276 (UNS N10276): C-familjens arbetshäst sedan 1960-talet, och fortfarande världens mest utbredda korrosions-beständiga nickellegering. Dess formel - ~57% Ni, ~16% Cr, ~16% Mo, ~4% W - var optimerad för motståndskraft mot reducerande syror och mot klorid-inducerad lokal korrosion. Decennier av servicedata finns över kemisk bearbetning, FGD, massablekning och sur olja och gas.
Samma produkt-formar standarder som C22: B575-plåt, B622 sömlöst rör, B619/B626-svetsat rör, B574-stång, B564-smide, B366-kopplingar.
DIN 2.4819 (NiMo16Cr15W), JIS NW 0276, GB NS334.
Hastelloy C22 vs C276: Kemisk sammansättning
| Element | C22 (N06022) % | C276 (N10276) % |
| Nickel (Ni) | Saldo (~56) | Saldo (~57) |
| Krom (Cr) | 20.0–22.5 | 14.5–16.5 |
| Molybden (Mo) | 12.5–14.5 | 15.0–17.0 |
| Tungsten (W) | 2.5–3.5 | 3.0–4.5 |
| Järn (Fe) | 2.0–6.0 | 4.0–7.0 |
| Kobolt (Co) | Mindre än eller lika med 2,5 | Mindre än eller lika med 2,5 |
| Kol (C) | Mindre än eller lika med 0,015 | Mindre än eller lika med 0,010 |
| Mangan (Mn) | Mindre än eller lika med 0,50 | Mindre än eller lika med 1,00 |
| Kisel (Si) | Mindre än eller lika med 0,08 | Mindre än eller lika med 0,08 |
| Vanadin (V) | Mindre än eller lika med 0,35 | Mindre än eller lika med 0,35 |
C22 bär cirka 6 procentenheter mer krom (20–22,5 % vs 14,5–16,5 %) och 2–3 punkter mindre molybden (12,5–14,5 % vs 15–17 %). Krom driver oxiderande-syrabeständighet; molybden- och volframdrivning som minskar-syramotståndet.
Hastelloy C22 vs C276: Mekaniska egenskaper
| Fastighet (ASTM B575-skylt, minimum) | C22 (N06022) | C276 (N10276) |
| Draghållfasthet (MPa) | 690 (min) | 690 (min) |
| Sträckgräns, 0,2 % offset (MPa) | 310 (min) | 283 (min) |
| Förlängning (%) | 45 (min) | 40 (min) |
| Hårdhet (HRB) | Mindre än eller lika med 100 | Mindre än eller lika med 100 |
| Densitet (g/cm³) | 8.69 | 8.89 |
| Smältområde (grad) | 1357–1400 | 1325–1370 |
| Elasticitetsmodul (GPa) | ~206 | ~205 |
| Max ASME design temperatur (grad) | ~677 (1250 grader F) | ~677 (1250 grader F) |
Mekaniskt är C22 och C276 nära tvillingar - minsta draghållfasthet är identisk vid 690 MPa, och C22:s minimiutbyte är något högre (310 vs 283 MPa). Ingen av legeringarna väljs framför den andra för styrka.
Hastelloy C22 vs C276: Korrosionsbeständighet
| Miljö | C22 (N06022) | C276 (N10276) | Vinnare |
| Saltsyra, varm & ren (reducerande, inga oxidationsmedel) | Mycket bra till ~60 grader beroende på koncentration | Utmärkt till högre temperaturer/koncentrationer | C276 |
| Svavelsyra, utspädd (reducerande sida) | Bra – mycket bra | Mycket bra | C276 (lätt) |
| Svavelsyra med oxiderande föroreningar | Mycket bra | Bra | C22 |
| Salpetersyra, oxiderande | Excellent | Bra | C22 |
| Blandade syror (HNO₃ + HCl, aqua regia-typ) | Excellent | Bra | C22 |
| Järnklorid/koppar(III)kloridlösningar | Excellent | Bra | C22 |
| Våt klorgas, hypoklorit, ClO₂ | Excellent | Utmärkt (långt fältrekord) | Knyt - C22 gynnas i oxiderande kloridservice |
| Havsvatten - grop/spricka | Utmärkt (högre CPT) | Utmärkt (starkare i trånga springor) | C22 stänkzon / C276 djup spricka |
| Rökgasavsvavlingskondensat (SO₂/HCl) | Excellent | Excellent | C22 i oxiderande zoner; C276 i reducerande zoner |
| Ättik/myrsyra (organiska syror) | Excellent | Excellent | Slips |
| Kaustik (NaOH), hög temperatur | Bra | Bra | Slips |
| Oxidation vid hög-temperatur (luft, ~650 grader) | Mycket bra | Bra | C22 |
I oxiderande miljöer och blandade syror håller C22 längre än C276; i rena reducerande syror som varm saltsyra är C276 den bättre legeringen.
Hastelloy C22 vs C276: Pris
| Kostnadskomponent | C22 (N06022) | C276 (N10276) |
| Tallrik, 6–12 mm (USD/kg, mitten av 2026) | 45–65 | 38–55 |
| Ark, 2 mm (USD/kg) | 55–70 | 45–60 |
| Sömlöst rör, Sch 40 (USD/kg) | 68–95 | 55–80 |
| Stång/rund stång (USD/kg) | 48–65 | 38–55 |
| Beslag/flänsar (USD/kg) | 75–110+ | 60–95+ |
| Kina inhemsk skylt (CNY/kg, mitten av 2026) | ~320–420 | ~280–380 |
| Certifieringshöjning (EN 10204 3.1/3.2, NACE) | +10–30% | +10–30% |
| Relativt kostnadsindex (C276-skylt=1.0) | ~1.15–1.25 | 1 |
C22 kostar ungefär 15–25 % mer än C276 i motsvarande produktform - ungefär 45–65 USD/kg jämfört med 38–55 USD/kg för tallrik i mitten av 2026. Premiären kommer från högre kromhalt, ett snävare sammansättningsfönster och mindre produktionsvolymer.
Hastelloy C22 vs C276: Real Application Selection
I praktiken vinner C22 där strömmen oxiderar eller pendlar mellan oxiderande och reducerande, och C276 vinner där tjänsten är en dokumenterad reducerande syra.
Användning 1: Rökgasavsvavling (FGD) skrubber
Problem: Absorptionsslam minskar (SO₂, klorider, lågt pH), men utloppskanalen, eftervärmaren och stack-gaszonerna blir oxiderande när kondensat möter luft.
Rekommenderas: C22 för utloppskanaler, eftervärmarrör och spjäll; C276 (eller till och med C22) för den reducerande absorbatorslingan.
Orsak: C22 utvecklades delvis för denna exakta uppgift - oxiderande FGD-kondensat är dess hemmaplan och svets-zonintegritet som-svetsade ämnen i stora tunna-väggar.
Användning 2: Saltsyraregenerering/betningslinje
Problem: Varm, luft-fri HCl vid 15–30 % koncentration, ingen järn(III)kontamination.
Rekommenderad: C276.
Anledning: Ren reducerande syra är precis där C276:s högre Mo betalar. C22 fungerar under mildare förhållanden, men på toppen av HCl-temperatur/koncentrationshöljet ger C276 en lägre korrosionshastighet - och om syran verkligen är ren och varm slår B3 (N10675) båda.
Användning 3: Offshore rörledningar som hanterar havsvatten med klorinjektion
Problem: Stänk-zon och klorerat havsvatten med intermittent oxiderande biociddosering.
Rekommenderad: C22.
Anledning: Högre krom ger C22 en högre kritisk groptemperatur i varmt klorerat havsvatten, och de oxiderande biocidsvängningarna gynnar dess passiva film. I djupa, heta, snäva sprickor (t.ex. undervattensanslutningar, verktyg i borrhål) gör C276:s molybdenfördel och längre sura-servicerekord ofta det valet.

Applikation 4: Utrustning för surgasbrunnshuvud och borrhål (NACE MR0175)
Problem: H₂S + klorider + CO₂ vid hög temperatur och högt tryck.
Rekommenderad: C276 för borrhålskomponenter med-hög temperatur; C22 alltmer för ovansida där oxiderande kompletteringsvätskor och blandade saltlösningar uppträder.
Anledning: Båda uppfyller NACE MR0175/ISO 15156 för sur service. C276 har den längre meritlista i borrhålet och är standard i många kompletteringsscheman; C22:s bredare hölje passar kemiska-injektionsmiljöer ovanpå.
Relaterade produkter

Vanliga frågor:
1. Är Hastelloy C22 bättre än C276?
Det finns ingen universell vinnare. C22 motstår oxiderande och blandade syror bättre och har ett bredare korrosionshölje; C276 förblir bättre i rena reducerande syror som varm saltsyra och kostar 15–25 % mindre. Välj efter tjänstekemi, inte efter rykte.
2. Vad är prisskillnaden mellan C22 och C276?
C22 är vanligtvis 15–25 % högre i likvärdig produktform - mitten av 2026 plattpriset är ungefär 45–65 USD/kg för C22 jämfört med 38–55 USD/kg för C276.
3. Kan C22 ersätta C276?
Begränsad. C22 ersätter C276 i de flesta oxiderande och blandade-syratjänster och är ofta det säkrare valet när kemin är okänd. Men i ren, varmreducerande saltsyra ger C276 (eller B3) lägre korrosionshastigheter, och C276:s lagertillgänglighet och 60-åriga meritlista håller den som standard i beprövad reducerande service.
4. Vilket är bättre för saltsyra?
C276. Dess högre molybdenhalt (15–17 % jämfört med C22:s 12,5–14,5 %) ger lägre korrosionshastigheter i varm, ren HCl. Om syran är mycket varm och helt fri från oxidationsmedel överträffar Hastelloy B3 både - och om järnjoner är närvarande är C22 faktiskt den säkraste av de två C--klasserna.
5. Vad är skillnaden mellan UNS N06022 och UNS N10276?
N06022 är C22: ~22% krom, ~13,5% molybden - optimerad för oxiderande och blandade syror. N10276 är C276: ~16 % krom, ~16 % molybden - optimerad för att minska syror och lokal korrosion. Handeln med krom-för-molybden är hela historien.
6. Vilken är den maximala drifttemperaturen för C22 och C276?
ASME-koddesign begränsar locket båda runt 677 grader (1250 grader F). Ingen av dem bör se lång-service i intervallet 538–760 grader, där sekundär-fasutfällning kan spröda legeringen och minska korrosionsbeständigheten. För ihållande drift över ~650 grader, välj en annan legeringsfamilj.
7. Varför är C22 dyrare än C276?
C22 bär mer krom, kräver ett tätare sammansättningsfönster och hårdare produktionskontroll och produceras i mindre volymer än den allestädes närvarande C276. När molybdenpriserna stiger, minskar klyftan eftersom C276 bär mer av den dyra Mo.
8. Vilket är bättre för rökgasavsvavling (FGD)?
C22 är valet för områdena för oxiderande utloppskanal, eftervärmare och stack-gas; C276 (eller C22) hanterar den reducerande absorberande slurryslingan. C22 utvecklades delvis för FGD-oxiderande kondensat och fungerar bäst där gasen blir oxiderande.
9. Vilket har bättre gropmotstånd, C22 eller C276?
Båda är exceptionella. C22:s högre krom ger en högre kritisk punkttemperatur vid oxiderande klorid (stänkzoner, klorerat havsvatten); C276s högre molybden är marginellt starkare i trånga, heta springor. Inte heller kommer att lägga in vanlig havsvattentjänst där superduplex skulle göra.
10. Är C22 och C276 likvärdiga i någon standard (DIN, JIS, GB)?
C22 är DIN 2.4602 / NiCr21Mo14W, JIS NW 6022, GB NS3308. C276 är DIN 2.4819 / NiMo16Cr15W, JIS NW 0276, GB NS334. De olika beteckningarna mappar till samma legeringar, men UNS-numren N06022 och N10276 är det entydiga sättet att beställa.
11. Vilken legering är starkare, C22 eller C276?
De är faktiskt lika. Minsta draghållfasthet är 690 MPa för båda (ASTM B575); C22:s minimiutbyte är 310 MPa vs C276:s 283 MPa, och C22:s minsta töjning är något högre (45 % vs 40 %). Ingen av betygen väljs framför den andra av mekaniska skäl.







